Ewangelie gnostyckie


Gnostycy uznawali za natchnione pisma późnochrześcijańskie (poza Ewangelią Jana), które teologia katolicka zalicza do apokryfów, dokonując ich alegorycznej interpretacji, na podstawie których powstawały utwory o przekazie typowo gnostyckim, jak np.:

  • Ewangelia Judasza – w skrócie dotyczy wizji w której Judasz był celowo wybrany aby dokonać boskiego planu zbawienia,
  • Ewangelia Tomasza – „77 Rzekł Jezus: „Ja jestem światłością, która jest ponad wszystkimi. Ja jestem Pełnią, Pełnia wyszła ze mnie, Pełnia doszła do mnie. Rozłupcie drzewo, ja tam jestem. Podnieście kamień, a znajdziecie mnie tam” – traktowane jako zbiór loggiów – powiedzeń Jezusa.
  • Ewangelia Filipa
  • Ewangelia Marii Magdaleny – „Ciekawym epizodem pojawiającym się w Ewangelii Marii Magdaleny jest konflikt Marii Magdaleny z Piotrem. Epizod ten przewijał się również w innych tekstach gnostyckich (np. Ewangelii Tomasza, Ewangelii Egipcjan). Piotr i Andrzej odrzucają władzę kobiet i ich rolę w nauczaniu.” Dokument ciekawy bo koresponduje ze stanowiskiem Kościoła. Pamiętamy, że pod krzyżem stał nie Piotr, który został pierwszym Papieżem, a właśnie Maria Magdalena i jeden (z 12) uczniów. Rola kobiety została zanegowana i zredukowana do postaci służebnej. Nie jest jasne czy jednym z uczniów nie była właśnie Maria Magdalena
  • Ewangelia Egipcjan
  • Ewangelia Prawdy – „Ewangelia Prawdy przedstawia Jezusa jako wskazującego drogę do przezwyciężenia upadku i antytezy Absolutu poprzez gnozę, to jest poprzez poznanie Ojca oraz odnalezienie w swojej jaźni cząstki boskości. Przedstawia zatem przyjętą w gnostycyzmie drogę zbawienia: następuje ono nie dzięki odkupieniu i ofierze Jezusa (jak to ma miejsce w oficjalnym nauczaniu Kościoła Katolickiego oraz kościołów protestanckich i jest wyraźnie zaznaczone w Listach św. Pawła), lecz dzięki poznaniu Prawdy o Ojcu rozumianym jako Absolut.”
  • Ewangelia Dzieciństwa Jezusa
  • Ewangelia Jezusa Chrystusa
  • Apokalipsa Pawła – „Utwór opisuje wędrówkę apostoła po zaświatach, które przedstawione są zgodnie z apokryfami judaistycznymi (sąd nad duszą) i doktryną gnostycką” – ciekawe prawda?
  • Apokalipsa Piotra – pochodzi prawdopodobnie z II wieku – „Treścią apokalipsy jest objawienie dotyczące Kościoła, które miał otrzymać od Jezusa św. Piotr. Otrzymana przez niego wizja krytykuje m.in. hierarchię kościelną i możliwość pokuty jako nieczyste, czyli niezgodne z wierzeniami gnostycyzmu”

Pewna część tych dokumentów – przez historyków i archeologów jest datowana na na drugą połowę II wieku. Natomiast uznawane ewangelie, które stanowią część Nowego Testamentu – pochodzą… z III wieku, tzn ich zapisy. Bo sama biblia jako taka nie została (wg KrK) spisana w czasach Jezusa – tylko później. Pierwotnie były to historie i nauki przekazywane ustnie.

Są to dokumenty odrzucone przez Kościół i uznane za heretyckie – za co gnostyków skazywano na śmierć. O ile można oczywiście dawać wiarę tym pismom albo odrzucać je i traktować jako opowieści pisane na zamówienie. To tak samo można potraktować uznane przez KrK ewangelie. Najstarsze manuskrypty nowotestamentowych – czyli odpisy z odpisów – pochodzą II wieku. Stawiając jedne przeciw drugim – mamy przypadki, że niektóre pisma gnostyckie są starsze niż pisma ewangelistów.

Jak wiadomo – każdy z apostołów miał iść w świat i nauczać – tylko 4 nauczało tak, że spisywano (czy przekazywano ustnie) ich słowa? Czy może znów w pewnym momencie wybrano to co było najlepsze i najwygodniejsze aby stworzyć podwaliny filozoficzne pod nową religię.

Jasną sprawą jest jednolita linia Kościoła – określono co jest prawdziwe, a co nie. Jednak opowieści z ewangelii Tomasza znalazły się w Koranie. Jak wiadomo – Islam uznaje Jezusa jako jednego z proroków. K

Reklamy

Autor: satanizm

Satanista intelektualny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s