Problem odniesienia – hacer


Jest pewna teoria, która dzieli ludzi wg pewnych proporcji poznania i rozumienia, otóż jeśli za całość przyjmiemy 100% to z tej wartości 20% zna zasady jakie rządzą zjawiskami społecznymi, filozoficznymi, wiedzowymi. Z tej wartości 20% zaledwie 5% potrafi z posiadanej wiedzy korzystać.
Wybitni ludzie często okazywali się jednostkami, które poza swoim geniuszem kiepsko sobie radziły z prozaicznymi czynnościami, na swój sposób były bytowo upośledzone.
Drogą do rozumienia przejścia do tychże 20% jest zapewne zrozumienie siebie samego, przez poznanie ale nie za pomocą wytycznych i nakazów społecznych czy religijnych ale poznaniu swojego wnętrza i prawdziwych pragnień.
Wymaga to odwagi zmierzenia się z własnym ja, odpowiedzi na to jaki jestem, co mnie określa.
Nie można mówić, że określa nas religia jeśli nie jesteśmy duchowo (tak to nazwijmy) jej integralną częścią, częścią trzeba dodać zrozumianą i wytłumaczoną, bazując na dogmatach religijnych, które często stoją w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem ciężko mówić o zrozumieniu siebie po przez religię – bo dogmaty wymagają przyjęcia bez wątpienia i dyskusji.
Czy zatem możliwe jest poznanie bez zrozumienia? Jeśli tak to będzie to zrozumienie niepełne, niekompletne, wypaczone.
Punktem odniesienia dla człowieka jest on sam – bo on sam stanowi centrum świata własnego – to niezaprzeczalne, człowiek nie potrafi pojąć świata nie przyjmując go przez siebie.
Kompletnie szukając samozdefiniowania siebie musimy oprzeć się na masywnych realiach aby stanąć w prawdzie wobec siebie samego, wobec centrum świata.
Ja – żeby zrozumieć muszę najpierw pojąć siebie, pojmę jeśli będę wolny.

Reklamy

Autor: satanizm

Satanista intelektualny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s