góra i dół w klatce moralnej


child

Jako dziecko dostajemy pokram – ponieważ tak musi być – nie poradzimy sobie sami, jako dziecko również zostajemy „pobłogosławieni” ideologią, religią, strawą duchową, zbiorem praw nt dobra i zła.
Dziecko nie ma możliwości wyboru, a przynajmniej nie jest tak w zdecydowanej większości przypadków. Pobudki są oczywiście jasne i zrozumiałe – rodzice chcą jak najlepiej dla swojego potomka. To naturalne.
Zostaje zatem oblozone ideologia, ktora jest dobra, ktora wynika z … tradycji. Oblozenie owa ideologia powoduje pewne splaszczenie nieposkromionej wyobrazni i odwagi poznawania.
Owczywiscie dziecku nalezy wyznaczyc granice jego wlanego bezpieczenstwa, granice zaufania i wolnosci.
Moralnie jednak bedac uksztaltowanymi przez tradycje – ciezko jest wykroczyc poza wlasna klatke moralna – w ktorej gora i dol – sa oznaczone, okreslone i jesli ulegajha wahaniom – to nie za sprawa wlasnej oceny moralnej, a za sprawa przywodcow stojacych za dana religia czy teologia.
Klatka daje poczucie bezpieczenstwa, poczucie odniesienia, ale pozostaje klatka – wyczekiwanie na jakis cud po smierci za bycie grzecznym – jest jedynie nadzieja, ze w „nastepnym zyciu” klatki nie bedzie lub bedzie ona wieksza.
Przerazajaca i jednoczesnie jest fakt, ze zrodlem tych lekow w wiekszosci sa ludzie niosacy swiatlo.
Inna sprawa – gdyby szatan istnial w takiej postaci w jakiej ja widza np katolicy – to swoich zolnierzy ubralby w szaty kaplanow.

Reklamy

Autor: satanizm

Satanista intelektualny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s